Zamówienia Publiczne
Herb Polski
Pobierz daneKontakt
Wyloguj z paneluArchiwum aktualności: | Rok 2018 | Rok 2017 | Rok 2016 | Rok 2015 | Rok 2014 | Rok 2013 | Rok 2012 | Rok 2011 | Rok 2010 | Rok 2009 | Rok 2008 | Rok 2007 | Rok 2006 | Rok 2005 |

2010-12-17 | EkoObywatele w V Pracowni
Na zaproszenie Pani Joli odwiedziła nas Pani Kasia Ruszała - ekolog, która przeprowadziła zajęcia ekologiczne. Przedszkolaki zapoznały się z zasadami segregacji odpadów z podziałem na suche i mokre, kształtowały proekologiczne nawyki prawidłowego postępowania z odpadami domowymi oraz uczyły się czynnego segregowania śmieci. Dzieci dowiedziały się, jak bardzo niebezpieczne jest wylewanie lub wyrzucanie starych leków do kosza lub toalety - należy takie stare leki oddać do aptek, które prowadzą taką zbiórkę. Utrwaliły sobie kolory pojemników, do których wyrzuca sie odpady: szkło kolorowe i bezbarwne, plastik, folie, butelki aluminiowe, i in. Wszystkie przedszkolaki dostały broszurki pt. "Jak zostać EkoObywatelem" i wspólnie z rodzicami będą mogły zapoznać się z tym materiałem i stosować się do jego wytycznych, co przyczyni się do zwiększenia ochrony naszego środowiska. Dziękujemy i zapraszamy ponownie!

2010-12-17 | Czytanie bajek

Dzisiaj do pracowni I zawitała babcia Malwinki, która jest emerytowanym nauczycielem. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały czytanej bajeczki. Mialy też możliwość wypowiadania się nt. jej treści.

 


2010-12-16 | Pomagamy zwierzętom

 Zakończyła się akcja pomocy bezdomnym zwierzętom , która trwała od  02.11. - 15.12. 2010r. Wszystkie zebrane dary zostały  przekazane dla rzeszowskiego schroniska KUNDELEK. Organizatorki  Małgorzata Sobkowiak i Anna Wilk serdecznie dziękują wszystkim rodzicom i dzieciom ,którzy przyłączyli się do tej akcji.


2010-12-10 | Zajęcie otwarte w pracowni IV
W dniu 8 grudnia w pracowni IV odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców  z wychowania patriotycznego. Na zajęciu rodzice mogli zaobserwować umiejętności dzieci z przygotowania do nauki czytania i pisania oraz kształtowania pojęć matematycznych.

2010-12-07 | Górnicy w V Pracowni
Na zaproszenie Pani Joli przyjechali do nas w odwiedziny górnicy z rzeszowskiego KRUSZGEO. Zaprezentowali się w przepięknych strojach wizytowych, opowiedzieli nam o swoim święcie, które obchodzą 4 grudnia; o kolorach na czapkach górniczych - zwanych czako; omówili górnicze godło, które stanowią "perlik" - czyli młot żelazny i żelazko" - czyli klin żelazny. Przedszkolaki dowiedziały się, jakie są barwy górnicze: to czerń i zieleń. Czerń symbolizuje ciemności podziemia, a zieleń symbolizuje uczucia pracującego górnika, który tęskni do przyrody i światła. Dzieci pochwaliły się swoimi wiadomościami na temat pracy górnika i świetnie rozwiązywały zagadki z tej tematyki, które przygotowała dla nich Pani Jola.  Było przymierzanie czapek górniczych, liczenie guzików w górniczych mundurach, oglądanie brył węgielnych. Na zakończenie wszystkie dzieci z II i V Pracowni, wspólnie z paniami Jolą i Anią podziękowały gościom słowami wiersza i wręczyły dyplomy. W nagrodę za grzeczne zachowanie i czynny udział w spotkaniu,  przedszkolaki otrzymały cukierki krówki z napisem KRUSZGEO. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny, i jak zwykle, zapraszamy za rok!

2010-12-05 | Turniej tańca towarzyskiego " Gasiek"
Przedszkolaki z pracowni IV zaprezentowały swoje uniejętności taneczne na Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego "Gasiek 2010" pod patronatem  Prezydenta Miasta Rzeszowa w Centrum Widowiskowo Sportowym. Pod okiem naszej instroktorki  p. Asi Kamińskiej zatańczyły pięknie.   

2010-12-03 | Wizyta Mikołaja i Aniołka Przedszkolu

„Śpiesz się śpiesz się Mikołaju, zejdź z wysokich wzgórz. Grzeczne dzieci wyczekują kiedy przyjdziesz już?" W wielkim oczekiwaniu wszystkie dzieci w przedszkolu oczekiwały wizyty Św. Mikołaja i jego pomocnika Aniołka. Niestety - wielka śnieżyca, która nawiedziła nasze miasto opóźniła przyjazd Mikołaja aż o dwie godziny, ale wreszcie miły gość przyjechał. Był przepiękny teatrzyk dla dzieci pt. "Czy to bajka czy ploteczka?", a potem było spotkanie z Mikołajem na każdej Pracowni. Wszystkie przedszkolaki zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia i otrzymały od Mikołaja śliczne prezenty.


2010-12-01 | Pomoc dla dzieci z Hospicjum

"Są takie chwile, kiedyś czyjaś pomocna dłoń jest niezbędna, czyjaś obecnośc jest ratunkiem,  wybawieniem, otuchą, pocieszeniem. Jak dobrze, że jest ktoś, do kogo możemy zwrócić się o pomoc. Jak dobrze, że Ty jesteś, by komuś przyjść z pomocą, po prostu przy nim być, gdy tego potrzebuje. Jak dobrze, że jesteś..."

Rodzice i przedszkolaki mają czułe serduszka i chętnie włączyły się w zbieraie prezentów dla dzieci z hospicjum. Zebraliśmy prawdziwy stos darów. Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci sprawuje specjalistyczną opiekę  domową nad 43 dziecmi z chorobami nowotworowymi oraz innymi nieuleczalnymi i postępującymi schorzeniami. Kiedy ta Fundacja poprosiła o pomoc nie pozostaliśmy obojętni. Zbieranie darów trwało miesiąc. Dzięki hojności  naszych przedszkolaków i ich rodziców dzieci z hosicjum bedą mogły otrzymać  prezenty mikołajkowe, które może wywołają uśmiech na twarzach małych pacjentów. 30 listopada wszystkie rzeczy zostały przekazane Fundacji Hospicjum dla Dzieci z udziałem dzieci, rodziców, pracowników hospicjum oraz mediów. BARDZO DZIĘKUJEMY!  


2010-11-30 | Wróżby andrzejkowe na wesoło w V Pracowni z Rodzicami

Dzisiaj w V Pracowni odbyły się zajęcia otwarte z rodzicami p/h „Wróżby andrzejkowe na wesoło”. Przedszkolaki nauczyły się czarodziejskiego zaklęcia. Były „wyścigi butów”, wróżby z kubeczkami, kolorami,; były zabawy taneczne wspólne z rodzicami i zabawa z czarodziejską różdżką, z którą wybrane dziecko tańczyło. Dla rodziców też były wróżby: losowanie „gwiazdy”, obieranie jabłka na najdłuższą łupkę, i in. Ale najważniejsze było to, że wspólnie miło spędziliśmy czas. Celem zajęcia było zapoznanie dzieci z ludowymi zwyczajami i obrzędami związanymi ze świętem andrzejkowym, uwrażliwienie na piękno tradycji i jej podtrzymywanie, integracja najbliższego otoczenia dziecka (przedszkole i rodzina), pogłębianie wartości społecznych i pielęgnowanie uczuć intelektualnych, estetycznych, społecznych w kontaktach z rodzicami. Na zakończenie spotkania dzieci kolorowały na bajkowo „straszny dom” dla czarownicy z Łysej Góry oraz wspólnie częstowały się słodyczami. Serdecznie dziękujemy rodzicom za przybycie i wspólne włączenie się do zabawy!


2010-11-30 | Wieczór Andrzejkowy w II Pracowni.

We wtorek 30 listopada w Pracowni II, odbyło  się zajęcie otwarte dla Rodziców, połączone z Quizem  " Z tradycją na Ty-czyli wróżby w Dniu Świętego Andrzeja". Celem spotkania było przybliżenie wszystkim uczestnikom starego, polskiego zwyczaju ludowego, jakim są "Andrzejki" i związane z nimi zwyczaje. Pani Ania przygotowała różne zabawne wróżby, w których uczestniczyli Rodzice oraz Dzieci. Wszyscy bardzo się starali i byli ciekawi, co ich czeka w najbliższej przyszłości. Na koniec zajęcia dzieci losowały cukierek z wróżbą oraz wszyscy wykonali wspólny taniec-połamaniec. Śmiechu i radości było wiele, może na drugi rok warto powtórzyć zabawę?


2010-11-23 | Zajęcia otwarte
W pracowni I odbyło sie zajęcie otwarte dla rodziców. Dzieci poznały sławną postać Fryderyka Chopina, oraz słuchały wybrane utwory. Poprzez zabawy dydaktyczne mogły rozwijać swoją wrażliwość na muzykę poważną, oraz ćwiczyć sprawność manualną. Na koniec wykonały zadanie rysunkowe, które miało na celu utrwalić poznane wiadomości.

2010-11-19 | Zajęcia z pieskiem

W piątek tj 19 listopada w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z Panią Małgorzatą Głubisz oraz naszym znajomym pieskiem - Bafim. W spotkaniu wzięły udział chętne dzieci z wszystkich Pracowni. To pierwsze spotkanie w tym roku szkolnym, lecz nie ostatnie dlatego, że raz w miesiącu Bafi będzie odwiedzał nasze dzieciaki. Na zajęciach przedszkolaki przypomniały sobie jak należy zachowywać się w obecności psa, co wolno robić, a czego nie. Na koniec spotkania wszystkie dzieci wykonywały portret Bafiego. Do zobaczenia za miesiąc.


2010-11-19 | Dyżur rodzica
W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, w pracowni I również rodzice czytają książki. W tym dniu naszą pracownię odwiedziła mama Karolinki, która czytała wiersze Juliana Tuwima. Wcześniej bajeczki czytała Pani Wywrot i Pan Szymański. Rodziców, któzy chcą przyłączyć się do tej akcji proszeni są o kontakt z nauczycielką.

2010-11-17 | Starszaki w Teatrze Maska

W dniu 17 listopada dzieci z pracowni IV i V ogłądały w Teatrze Maska spektakl pt. "Tymoteusz wśród ptaków". Humorystyczna, ciekawa opowieść uczy dzieci tolerancji i otwarcia na innych. Podobała się dzieciom, które w postaciach lisa, niedźwiadka Tymoteusza i ptaków dostrzegły złożone ludzkie charaktery. Po  przedstawieniu dzieci uczestniczyły w lekcji teatralnej, prowadzonej przez aktorkę teatru, obejrzały muzeum teatru, zapoznały się z rodzajami lalek wykorzystywanych w trakcie przedstawień tj. pacynka, kukiełka, marionetka, manekin, maska. 


2010-11-15 | Koncert za puszkę
15 listopada pracownia IV zorganizowała koncert muzyki jesiennej dla całego przedszkola z udziałem mediów. Biletem wstępu były przyniesione przez dzieci puszki aluminiowe. Celem tego przedsięwzięcia są dobre rady na złe odpady czyli szukanie zysku z odzysku, upowszecznianie wiedzy n/t recyklingu przez kształtowanie aktywnych ekologicznie  postaw związanych z segregowaniem odpadów i ochroną środowiska. Mali artyści mieli okazję zaprezentować swój talent, nabrać pewnosci siebie i wiary we własne możliwości. Po raz kolejny dowiodły, że każda okazja jest dobra do zabawy. Wystąpiły wspaniale i zachwyciły całą widownię.  

2010-11-08 | Festiwal piosenki jesiennej w pracowni IV
8 listopada w naszym przedszkolu z udziałem gości, rodziców i mediów odbył się Festiwal Piosenki Jesiennej pod hasłem "Śpiewaj razem z nami". Organizatorem była pracownia IV. Na  festiwalu wystąpiło przepięknie przebranych 25 osób.  Celem tego przedsięwzięcia była radość śpiewania, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień dzieci, pobudzanie do aktywności i wspólnej zabawy, wyzwalanie ekspresji. Na koniec każdy uczestnik otrzymał drobny upominek.

2010-11-08 | W sklepie ZOO
Pani Bogusia zaprosiła swoje przedszkolaki do sklepu zoologicznego. Dzieci obserwowały zwierzątka i potrzebne akcesoria do ich pielęgnacji, tj: szczotki, klatki dla małych zwierzątek, karmę. Dzieci otrzymały broszurki o pielęgnacji zwierząt domowych i rozmawiały o odpowiedzialności opiekunów. Dowiedziały się też o szczepieniach zwierząt przeciwko chorobom i pasożytom oraz o nie zbliżaniu się do obcych zwierząt i ich dotykaniu.

2010-11-04 | Warsztaty ekologiczne

Dzieci z pracowni IV uczestniczyły w warsztatach ekologicznych  przeprowadzonych przez ekologa p. Kasię Ruszała. Celem  tych warsztatów jest prowadzenie edukacji ekologicznej, kształtowanie u dzieci postawy małego ekologa, wyrobienie odpowiednich zachowań względem naszego środowiska naturalnego. Nauczyć dzieci jak segregować śmieci i co robić, aby tych śmieci było coraz mniej. Na koniec dzieci złożyły i własnoręcznie podpisały deklarację  o dbałość o stan środowiska, segregowanie opakowań ze szkła, plastiku, makulatury, metalu, zużyte baterie wyrzucać do specjalnych pojemników, w trakcie wycieczek nie zostawiać żadnych śmieci itp.


2010-11-04 | "Kakapo"
Dzisiaj Pani Jola zabrała swoje przedszkolaki w wielką podróż do Nowej Zelandii.  W Prezentacji multimedialnej, przedstawiła dzieciom najdziwniejszą papugę świata, nazywaną Kakapo, co w języku rdzennych Maorysów oznacza: "kaka" - papuga, "po"  noc. Dzieci poznały nowe słowo: nielot, bo te ptaki, pomimo, że mają skrzydła, nie latają.  Ciekawostką dla dzieci było to, że Kakapo są najcięższymi ptakami z rodziny papugowatych, potrafią wspinać się na wysokie wzgórza. Dorosłe ptaki mogą przejść nawet kilka kilometrów, bo mają bardzo silne i mocne nogi, i że ten gatunek ptaka pięknie pachnie. Przedszkolaki dowiedziały się także, że to m. in. rdzenna ludność - Maorysi, są częściowo odpowiedzialni za przetrzebienie tego gatunku, bo łapią i zabijają te ptaki dla pozyskania ich piór do ozdabiania swoich maoryskich strojów.  Najważniejsze, że powstał Program ochrony Kakapo i dzięki nim będziemy mogli te ptaki oglądać w filmach i encyklopediach przyrodniczych.

2010-11-03 | Warsztaty plenerowe "Jesienne drzewa"

W pracowni IV  w ramach realizacji tematyki jesienne drzewa odbyły się   Plenerowe  Warsztaty Zielonej Sieci "Mój Wisłok" przeprowadzone przez p. Kasię. Zadaniem dzieci było zapoznanie się z wyglądem  niektórych drzew tj. jodła, sosna, swierk, modrzew, klon, brzoza, lipa, dąb czerwony itp. Nauczyły się je rozpoznawac i dzielić na drzewa iglaste i liściaste. Ponadto dowiedziały się jak dbać o czystość środowiska, co robić aby szanować rośliny i zwierzęta, rzeki i cały ekosystem przed szkodliwym wpływem naszej cywilizacji. Na koniec dzieci otrzymały Certyfikat Ekologa Zielonej Sieci "Mój Wisłok".


2010-11-02 | Zabawy halloweenowe w V Pracowni

W V Pracowni odbyła się dzisiaj zabawa halloweenowa, prowadzona przez mamę Kasi - Panią Edytę i jej dwie uczennice, przebrane za czarownice. Dzieci zapoznały się krótko z historią Halloween, oglądały obrazki przedstawiające czarownice, dynie i nietoperze. Najważniejsze, że Halloween to doskonała okazja do zabawy. Najpopularniejszą zabawą było łapanie jabłek, które pływały w wanience, za pomocą ząbków. Prawie wszystkim dzieciom udało się to trudne zadanie wykonać. Następnie Pani Edyta zaproponowała dzieciom zabawę w "Mumię", gdzie czarownice zawijały dzieci w mumię papierem toaletowym. Śmiechu było co niemiara! Wszystkim się ta zabawa bardzo spodobała, ale najlepszą zabawą była nauka latania na czarodziejskiej miotle. Nawet Pani Dyrektor dała się namówić i uczyła się latać na miotle! Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały obrazki do kolorowania, cukierki i kolorowe baloniki, które będą ozdabiać w domu wspólnie z rodzicami. Serdecznie dziękujemy Pani Edycie i jej uczennicom za przygotowanie zabaw halloweenowych!


2010-10-29 | "Myszka Miki nie jest szara" - teatrzyk
Dzieci z Pracowni III z Panią Bogusią przygotowały wspólnie teatrzyk pt. "Myszka Miki nie jest szara". Przyporządkowywały dla siebie role, wykazywały się inwencją i otwartością, gdzie dawały upust swoim emocjom i wykorzystywały swój potencjał teatralny i chęć występów na scenie przed zgromadzonymi kolegami.

2010-10-28 | Dyżur Rodzica
W ramach ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom", zaproszenie przyjęła mama Darii i przeczytała przedszkolakom bajeczkę pt. "Wielkie polowanie na owady". Po wysłuchaniu bajki nastąpiła dyskusja i ocena postępowania głównych bohaterów bajki. Dzieci po raz kolejny wykazały się wielką umiejętnością słuchania, bo potrafiły udzielać dobrej prawidłowej odpowiedzi. Pani Jola wprowadziła swoich wychowanków w świat bajek i baśni poprzez zagadki. W części plastycznej przedszkolaki projektowały okładkę swojej ulubionej bajki. Serdecznie dziękujemy tak miłemu gościowi i zapraszamy inne mamusie do włączenia się w tak szczytną akcję.

2010-10-28 | "Moje miasto Rzeszów"

Na zaproszenie Pani Joli dzieci z V Pracowni ponownie odwiedziła Pani Ela-nauczycielka z Przedszkola Publicznego 43, która „oprowadziła” przedszkolaki po Rzeszowie. Dzieci oglądały widokówki i albumy o Rzeszowie, zapoznały się z nowymi słowami: architektura, skansen, muzeum, porównywały budynki stare i  nowe. Oglądały stare ilustracje, przedstawiające Cepelię, Skansen, Muzeum – słuchały wyjaśnień o tych obiektach użyteczności publicznej. W trakcie zabawy ruchowej zwiedzały swoje miasto, reagowały na sygnały, naśladowały różne pojazdy. Oglądały strój regionalny rzeszowski, który zaprezentowała na sobie Pani Ela, nazywały poszczególne części stroju: czepiec, fartuch, chusta, koszula, spódnica, gorset, korale. Słuchały także przyśpiewek ludowych regionu rzeszowskiego, tj. „Furman, „Lasowiak, „Przepióreczka". Na zakończenie spotkania dzieci zrobiły sobie z Panią Elą pamiątkowe zdjęcia do kroniki przedszkolnej. Dziękujemy i zapraszamy ponownie.  


2010-10-28 | Pomoc dla Powodzian
Zakończyła się akcja podjęta przez nasze Przedszkole ph." Wyprawka szkolna dla powodzian". Dzieci, które przyniosły materiały papiernicze i przybory szkolne, także otrzymały drobne upominki ufundowane przez koordynatorki akcji: Panią Barbarę Oczoś i Panią Annę Wilk nauczycielki z Pracowni II. W imieniu dzieci, poszkodowanych w tegorocznej powodzi dziękujemy za okazane serce.

2010-10-27 | "Mój Wisłok" - plenerowe warsztaty w V Pracowni
Na zaproszenie Pani Joli przyszła do nas poprowadzić zajęcia Pani ekolog-przewodnik ze Związku Komunalnego "Wisłok". Pani Kasia przeprowadziła z dziećmi Plenerowe Warsztaty Zielonej Sieci "Mój Wisłok", w ramach projektu "Partnerska sieć dla zrównoważonego rozwoju dorzecza rzeki Wisłok". Głównym zadaniem, który przyświecał dzisiejszym zajęciom jest kształtowanie postaw proekologicznych i zachęcanie dzieci do działań na rzecz najbliższego i globalnego środowiska. Działania te w dużej mierze przyczyniają się do poszanowania środowiska, uświadomienia dzieciom, że troska o przyrodę jest troską o nas samych i nasze  życie. Przedszkolaki pogłębiały poczucie odpowiedzialności za jakość środowiska. Zapoznały się z wyglądem niektórych drzew: brzoza, dąb czerwony i jodła, nauczyły się je rozpoznawać z pośród innych drzew. Wysłuchały krótkiej historii powstania Osiedla "Nowe Miasto", zwiedziły zabytkową kapliczkę. Bawiły się też pod okiem ekologa w zabawy ruchowe. Najbardziej spodobała się dzieciom zabawa "Gąsienica". Dzieci zdobyły Certyfikat Zielonej Sieci "Mój Wisłok", dostały naklejki i słodycze za udział w zajęciach. Serdecznie dziękujemy Pani Kasi i zapraszamy w następnym roku!

2010-10-27 | Pasowanie na Przedszkolaka
Dzieci, które w roku szkolnym 2010/2011 rozpoczęły edukację przedszkolną zostały przyjęte do grona przedszkolaków Publicznego Przedszkola Nr 34. Uroczystość rozpoczęła się od występów dzieci - wierszy, piosenek i tańców. Następnie odbyło się ślubowanie i pasowanie na przedszkolaka przez Panią Dyrektor. Na zakończenie dzieci otrzymały dyplomy i legitymacje.

2010-10-27 | Program artystyczny
Dzieci z III Pracowni towarzyszyły swoim nowym kolegom, rozpoczynającym edukację w naszym przedszkolu w "Pasowaniu na Przedszkolaka". Przy akompaniamencie pianina, pod okiem Pani Lidki prezentowały ciekawy program artystyczny przed gośćmi. Wspólnie tańczyły i śpiewały piosenki, ilustrowane ruchem. Dzieci składały uroczyste ślubowanie, gdzie Pani Dyrektor pasowała ogromnym ołówkiem nowo-przyjęte dzieci i przyjęła je w poczet przedszkolaków. Przedszkolaki dostały nowe legitymacje i dyplomiki.

2010-10-26 | "Małe Muzeum" w V Pracowni

Przedszkolaki z V Pracowni serdecznie zapraszają kolegów i koleżanki na wystawę regionalną "Małe Muzeum", które przygotowała Pani Jola. Wśród eksponatów znalazła się: maśniczka, kołowrotek, wyszywane ręcznie serwety i kilimy, koszyk z grzybami - a wszystko to zrobione z włóczki na szydełku. Dzieci oglądały gliniane dzbanki, drewniane łyżki, starodawne zabawki wykonane ze słomy, róże zrobione ręcznie z woskowanego papieru. Ale najpiękniejsze były stroje ludowe dziecięce: męskie i damskie, przepięknie uszyte. Sami zobaczcie, jak się ładnie prezentują!


2010-10-25 | Zajęcia koleżeńskie w Zaprzyjaźnionym Przedszkolu Nr 43

Gościnnie Pani Jola poprowadziła dzisiaj zajęcia pokazowe dla dzieci z Przedszkola Publicznego nr 43. Tematem zajęcia były ptaki. Dzieci zapoznały się z niektórymi ptakami, odlatującymi do ciepłych krajów dzięki Prezentacji multimedialnej, przygotowanej przez Panią Jolę. Prezentowane ptaki w prezentacji, to: bocian. jaskółka, wilga, kukułka, pliszka siwa, słowik, skowronek. Przedszkolaki słuchały głosów ptaków, omawiały ich wygląd i upierzenie, rozwiązywały krzyżówki i rebusy i dowiedziały się, że niektóre ptaki są pod ścisłą ochroną. Zapoznały się z nowym wyrażeniem, który dotyczy kukułki: "pasożyt lęgowy". Zajęcia cieszyły się wielkim zainteresowaniem, bo pozwoliły dzieciom zobaczyć i posłuchać głosów ptaków nagranych w ich naturalnym środowisku. Dzieci przygotowały dla Pani Joli piękną różę z kolorowego papieru i dyplom. Podobne zajęcia odbyły się w naszym Przedszkolu w V Pracowni, które też poprowadziła Pani Jola.


2010-10-25 | U fryzjera
W dniu 25 października dzieci z III Pracowni wybrały się do pobliskiego salonu fryzjerskiego. Dzieci miały możliwość przyglądania się powstawania fryzury na klientce. Mogły posiedzieć w fotelach i obserwować swoje fryzury w lustrze. Zobaczyły suszarki, szczotki, wałki i lakiery do pielęgnacji włosów.

2010-10-21 | Wycieczka do Apteki
Dzieci z III Pracowni wybrały się z Panią Bogusią na wycieczkę pieszą do pobliskiej Apteki. Zobaczyły przeznaczenie aparatu do mierzenia ciśnienia, lekarstwa, syropy, reklamy leków. Mogły napić się też wody i obserwować pracę pracowników apteki.

2010-10-19 | Przedszkolaki w Bibliotece
Dzieci z V Pracowni wybrały się do pobliskiej Biblioteki Publicznej na zajęcia, które poprowadziła Pani Dorotka. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby wypożyczyć książeczki, jak o nie dbać i szanować oraz czym różni się  bajka od baśni, wysłuchały jedną z baśni Braci Grimm pt. "Braciszek i siostrzyczka". Na zakończenie zajęcia dzieci kolorowały obrazki. Pani Dorotka obiecała nam, że raz na kwartał poprowadzi dla nas grzecznościowo zajęcia, za co jej serdecznie dziękujemy.

2010-10-19 | Konkurs plastyczny w III Pracowni
Pani Bogusia zorganizowała dla swoich przedszkolakówkonkurs plastyczny, gdzie dzieci malowały martwą naturę "Jesienne liście". Następnie wybrano ekspertów do oceny prac w poszczególnych grupach wiekowych. I tak z grupy dzieci 5-letnich Jury wybrało pracę Natalki F., w 4-latkach wybrano pracę Maksa M., a w grupie dzieci 3-letnich wybrano pracę Oliwki K. Wyróżnionym składano gratulacje i wręczono drobne upominki. Wystawa prac cieszyła się uznaniem całej grupy.

2010-10-15 | Zajęcia otwarte - dyżur rodzica
W Pracowni V odbyły sie zajęcia otwarte, połączone z dyżurem Rodzica. Wprowadzeniem do zajęcia była zagadka, której rozwiązanie dzieci musiały znaleźć i wskazać na sali. Przedszkolaki zapoznały się  z opowiadaniem W. Sutiejewa pt. "Pod grzybem", układały w kolejności zdarzeń historyjkę obrazkową, przeliczały obrazki liczebnikami porządkowymi. Bawiły się do piosenki „Zbieramy grzyby”. W trakcie ćwiczeń słuchowych doskonaliły słuch fonematyczny, dzieliły wyrazy na sylaby, określały - jaką głoskę słychać na początku wyrazów, czytały globalnie wyraz: domy. W części plastycznej przedszkolaki ćwiczyły koordynację wzrokowo-ruchową i spostrzegawczość łącząc kropki po śladzie, kreśląc literkę "d" oraz kolorując domek. Po pracy plastycznej przedszkolaki w małych grupach budowały różnorodne domki, m. in. osiedle mieszkaniowe, domek-oborę dla zwierząt gospodarskich. W trakcie zajęcia dzieci były bardzo aktywne.  

2010-10-14 | Dzień musztry wojskowej w V Pracowni

Na zaproszenie Pani Joli przybyli do nas na zajęcia licealiści z X LO o profilu wojskowym, którzy poprowadzili "manewry wojskowe". Przedszkolaki uczyły się musztry wojskowej, słuchania i wykonywania rozkazów, utrwaliły sobie prawą i lewą stronę ciała w trakcie zwrotów. Wspólnie z kadetami przedszkolaki robiły przysiady i pompki. Dzieci obserwowały czyszczenie butów wojskowych, oglądały broń, miniaturowe czołgi, samoloty i bagnety.  Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy z kolorowanką godła polskiego, słuchały na baczność hymnu narodowego. Zajęcia przygotowała mama Kasi, która jest nauczycielką w X LO.   Serdecznie dziękujemy Pani Edycie, która wraz ze swoimi podopiecznymi poprowadziła te zajęcia. Na zakończenie przedszkolaki  podziękowały gościom śpiewając piosenki. 


2010-10-14 | Wizyta pani redaktor Radia Rzeszów

Dzisiaj pracownię IV odwiedziła Pani redaktor Radia Rzeszów, dzieci  i Pani Agatka udzielały wywiadu na temat mycia rąk, recytowaliśmy wiersze oraz śpiewaliśmy piosenkę, ponieważ jutro przypada Dzień mycia rąk.


2010-10-14 | Miły gość
Dzieci z pracowni I gościły byłego absolwenta naszego przedszkola Przemka Berestko. Jest on wyjątkowo uzdolniony plastycznie i interesuje się historią Polski. Narysował dzieciom rycerza z dawnych czasów i żołnierza czasów współczesnych. Dzieci chętnie poznawały nazwy uzbrojeń i ich przeznaczenie.

2010-10-13 | „Wizyta Pani Policjantki”

Na zaproszenie Pań nauczycielek z Pracowni II w dniu 13 października przybyła do nas Pani starszy sierżant Agnieszka Łątka, która udzieliła dzieciom ważnych rad na temat zasad ruchu drogowego, zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw w domu i na podwórku. Przypomniała dzieciom numery alarmowe: pogotowia, policji i straży pożarnej oraz numer 112. Powiedziała również jak należy zachować się, kiedy zaczepia dzieci obca osoba lub, kiedy zaatakuje groźny pies.

Dzieci dziękując za wizytę wyrecytowały dla Pani wiersz i wręczyły dyplom.


2010-10-13 | W Serwisie naprawczym samochodów
Przedszkolaki z III Pracowni wraz ze swoją Panią Bogusią wybrały sie do Serwisu napraw samochodowych, gdzie obserwowały z bezpiecznej odległości naprawę samochodu na podnośniku i wszystkie akcesoria do mechaniki pojazdowej. Diagnostyka samochodowa najbardziej spodobała się chłopcom.

2010-10-11 | Zajęcia integracyjne w Przedszkolu Publicznym Nr 43

Przedszkolaki z V Pracowni zostały zaproszone na zajęcia integracyjne do kolegów i koleżanek z Przedszkola Publicznego nr 43. Pani Ela Kowal przygotowała ze swoimi dziećmi inscenizację pt "Kapelusz muchomora", dzieci utrwaliły sobie nazwy niektórych  grzybów jadalnych i trujących. Bawiły się wspólnie w "Krąg przyjaźni", śpiewały i tańczyły zabawy ruchowe "Głowa, ramiona", "Dwa kółeczka, i. in. Pani Jola poprowadziła dla wszystkich dzieci "Zgaduj-zgadulę", gdzie przedszkolaki wspólnie odgadywały tytuły znanych bajeczek i dopasowywały do bajeczek bohaterów. Śmiechu było co niemiara, bo wszyscy bohaterowie pomieszali się z innymi bajkami. Zabawa była na 102! Na koniec zajęcia Pani Ela zaprosiła dzieci do zagadek smakowych - dzieci z zamkniętymi oczami musiały odgadnąć warzywa i owoce, które smakowały. Potem czekał na nas poczęstunek i zabawy w kącikach zainteresowań. Zajęciom przyglądała się Pani Dyrektor Marta Kaczmarek. Dziękujemy serdecznie za tak miłe przyjęcie i zapraszamy do nas!


2010-10-11 | „Zdrowe ząbki”

W poniedziałek 11 października na zaproszenie Pani Ani, Pracownię II odwiedziła Pani stomatolog, Agata Cebulak, która opowiedziała dzieciom jak należy szczotkować zęby, co należy jeść, aby zęby były zdrowe i mocne. Wyjaśniła również dzieciom, co to jest lakowanie oraz lakierowanie zębów, a także, kiedy należy chodzić na wizytę do gabinetu dentystycznego. Pokazała również dzieciom narzędzia, które potrzebne są do tego, aby dentysta sprawdziła zęby. Pani Agata przyniosła dla dzieci nagrody: kolorowani, naklejki i… cukierki, które nie mają cukru. Dzieciaki były zachwycone.


2010-10-08 | Zajęcia otwarte
Dzisiaj w V Pracowni odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców, którzy mogli zobaczyć i zaobserwować swoje pociechy w trakcie pracy i zabaw dowolnych. Dzieci rozwiązywały zagadki o tematyce jesiennej, utrwaliły sobie nazwy niektórych zwierząt leśnych, pracowały z obrazkiem i tworzyły "Bajkowy las". Przedszkolaki pięknie pochwaliły się umiejętnością wyróżniania głosek w wyrazach, dzielenia wyrazów na sylaby, a także poznały nową literkę, którą wyszukiwały i kreśliły po śladzie na obrazku. W trakcie zajęć śpiewały piosenki: "Pani Jesień" i "Gdzie te igły?". Wspólnie z Panią Jolą, która prowadziła zajęcia, bawiły się w zabawę "Chodzi lisek...". Po zajęciach przedszkolaki odbyły spacer z rodzicami uliczkami osiedla w poszukiwaniu Pani Jesieni. Było super!

2010-10-08 | W sklepie spożywczym
W tym dniu dzieci z I pracowni odwiedziły sklep spożywczy Frac. Oglądały półki z różnymi produktami i zgadywały ich nazwę. Mogły również oglądać świeże warzywa i owoce, a taże poznawać nazwy niektórych z nich. W sklepie tym zrobiliśmy zakupy do naszego kącika przyrodniczego. Zakupionym towarem były ozdobne dynie, które dzieci same wybrały.

2010-10-08 | Na poczcie

Po wizycie w sklepie Frac, dzieci z pracowni I odwiedziły Pocztę Polską. Obserwowały pracę pań w okienku, a także rozmawiały jak można wysłać list i paczkę. Panie pokazały dzieciom kolorowe znaczki, pieczątki, a także specjalne koperty i kartony do wysyłania przesyłek. Na koniec otrzymały ulotki reklamowe.


2010-10-07 | Dyżur Rodzica

W dniu 7 października odbył się Dyżur Rodzica, Pani Moniki Cegłowskiej, która spędziła mile czas z dziećmi z Pracowni II. Podczas pobytu w naszej grupie Pani Monika wspólnie z nauczycielkami  przeprowadziła zabawy ruchowe, czytała bajki, układała wspólnie z dziećmi puzzle, pomagała w czynnościach samoobsługowych. Za te wszystkie atrakcje dzieci serdecznie dziękują i zapraszają pozostałych Rodziców.


2010-10-07 | Zakupy z Księgarni

W dniu 7 października  dzieci z pracowni IV w celu doposażenia naszej biblioteczki, wybrali się  do księgarni na zakupy książek, albumów, encyklopedii, bajek i podświetlanego globusa. Nasze zakupy sfinansował Związek Komunalny „Wisłok”. Eko - czek w  kwocie 500 złotych to nagroda TRZECIEJ KATEGORII w konkursie „Kampania dla zrównoważonego rozwoju”. Bardzo się cieszymy i jesteśmy bardzo dumni  z naszego sukcesu.


2010-10-07 | W sklepie zoologicznym
Tego dnia dzieci z pracowni I odwiedziły ulubiony sklep zoologiczny. Towarzyszyły im duże emocje kiedy oglądały piękne kolorowe rybki, żółwie i zwierzęta futerkowe takie jak: myszki, chomiki, szynszyle i króliczki. W rozmowie dowiedziały się jak pielęgnować zwierzęta, aby nie wyrządzić im krzywdy. Poznały również niezbędne akcesoria do pielęgnacji tych zwierząt.

2010-10-05 | Wycieczka do parku

Dzieci z pracowni IV  w dniu 5 października byli na wycieczce w parku. W parku karmiliśmy kaczki, podziwialiśmy piękno parku, zbieraliśmy skarby jesieni. Celem wycieczki było odnalezienie symptomów jesieni w otaczającej przyrodzie, uświadomienie dzieciom konsekwencji niewłaściwych zachowań ludzi takich jak zaśmiecanie parku, płoszenie zwierząt i niszczenie roślin.


2010-10-05 | W kwiaciarni
Dzieci z pracowni I odwiedziły kwiaciarnię. Piękne kolorowe bukiety i luźno stojące w wazonach kwiaty, wywarły na dzieciach duże wrażenie. Pani kwiaciarka pokazała im również typowo jesienne koszyczki, w których znajdowały się słoneczniki, kolorowe liście, żołędzie itd. Dzieci oglądały i uczyły się rozpoznawać jesienne kwiaty, którymi są chryzantemy.

2010-10-04 | "Czystość to zdrowie"

W Pracowni V odbyły się zajęcia koleżeńskie, które poprowadziła nauczycielka z Przedszkola 43 Pani Elżbieta Kowal. Dzieci rozwiązywały zagadki o czystości, wykazywały się umiejętnością liczenia, układania obrazka z części, poznawały niektóre właściwości wody. Wspólnie z Panią Jolą i Elą bawiły się do piosenki tanecznej "Praczki. W trakcie zajęcia dzieci uczyły się także doskonalić podawanie kubeczka z wodą, aby jej nie rozlać. Na koniec zajęcia każde dziecko puszczało bańki mydlane przez słomkę. Zajęcia bardzo się dzieciom podobały. Serdecznie dziękujemy Pani Eli.


2010-10-04 | Akcja Ogólnoświatowa: "Chroń bioróżnorodność, segreguj odpady”.

Pracownia IV zorganizowała w naszym przedszkolu akcję  na rzecz ochrony środowiska, oraz promocję nowych standardów segregacji odpadów z podziałem na "suche” i  "mokre”.  Nasze działania będą trwały przez cały rok i polegają na zbieraniu w każdej pracowni makulatury, butelek plastikowych, które koniecznie trzeba zgniatać pod opieką liderów ekologii z IV pracowni.


2010-10-04 | Wycieczka do sklepu
Korzystając z pięknej słonecznej pogody, dzieci z pracowni I, wyruszyły na pieszą wycieczkę do pobliskiego sklepu z firanami. Pani ekspedientka pokazała dzieciom firany i zasłony z różnymi bajkowymi postaciami, które dzieci szybko rozpoznały. Oglądały również różne akcesoria do upinania firan i zasłon.

2010-10-04 | Mali odkrywcy
4 października dzieci z III Pracowni z Panią Bogusią odnajdywały identyczne przedmioty, rozpoznawały figury geometryczne, łączyły z figurami takiego samego kształtu. Wskazywały takie same symbole i znaczenie elementów i znaków geometrycznych. Zabawa w małych zespołach pozwoliła dzieciom eksperymentować i rozwijać pasje przyrodnicze z tworzywem przyrodniczym i materiałem plastycznym. Pozwoliło to dzieciom przeżywać radość, rozwijać wyobraźnię i talenty.

2010-09-30 | Gość na V Pracowni

Na zaproszenie Pani Joli i Małgosi grupę V odwiedziła pani Maria Drozd -  członkini Koła Gospodyń Wiejskich, która zapoznała dzieci z regionalnymi robótkami ręcznymi, sposobem ich wykonania oraz materiałami, jakie potrzebne są do wykonania tych prac. Dzięki temu dzieci mogły przybliżyć sobie tradycje i zwyczaje ludowe. Pani Maria pokazała sposób robienia na drutach skarpet, dzieci zobaczyły przybory tj: druty, szydełko, nici, kordonki, a także miały możliwość zobaczyć maślniczkę, która szczególnie im się spodobała. Każdy przedszkolak mógł spróbować "wyrobić masło" - uciechy było co niemiara. Dzieci zaprezentowały się miłemu gościowi w krótkim programie artystycznym: tańczyły do piosenek i śpiewały piosenki. Serdecznie dziękujemy Pani Marii za odwiedziny!


2010-09-30 | Ale to smaczne
W tym dniu dzieci 4-letnie z pracowni I, ubrane w odpowiednie fartuszki i czepki na głowę, uczyły się jak przygotować sałatkę owocową z jabłek, gruszek, nektarynek i śliwek. Mając plastikowe nożyki, z dużą wytrwałością kroiły na części owoce, które następnie wymieszały w dużej misce. Po skończonej pracy i uporządkowaniu stolików, większość dzieci chętnie jadła owocowe smakołyki.

2010-09-24 | Wycieczka do sklepu papierniczego
Przedszkolaki z III Pracowni z Panią Bogusią wybrały się do sklepu papierniczego. Tam obserwowały, jak poukładane są na półkach różnego rodzaju asortymenty papiernicze i akcesoria do pisania. 

2010-09-24 | Pieczenie chleba
Pani Bogusia zorganizowała dla swoich przedszkolaków z III Pracowni pieczenie chleba i bułek z mąki i zakwasu chlebowego. Wcześniej dzieci zapoznały się z historyjką obrazkową "Od ziarenka do bochenka". Mogły samodzielnie mieszać mąkę w dużej misie, a później formułować asortyment do wypieków, tj. bułki, sztangle, precle i chleby. Wspólnie urządziły wystawkę na tackach.

2010-09-23 | U fryzjera
Dzieci z pracowni I odwiedziły zakład fryzjerski. Z dużą ciekawością przyglądały się pracy pani fryzjerki i zadawały różne pytania. Niektóre z dzieci potrafiły rozpoznać i nazwać suszarkę, szczotki, lokówki itp. Wiedziały również gdzie można umyć włosy.

2010-09-22 | Wycieczka na skrzyżowanie
Dzieci z Pracowni V odbyły wycieczkę na skrzyżowanie. Zapoznałay się z podstawowymi zasadami ruchu drogowego, połączonymi z działaniem, tj: przechodzenie przez jezdnię na przejściu dla pieszych, utrwalenie sposobu korzystania z przejścia dla pieszych przy włączonej sygnalizacji świetlnej. Przedszkolaki w czasie wycieczki utrwaliły niektóre znaki drogowe, obserwowały ruch pieszych i kierowców. W trosce o bezpieczeństwo dzieci będziemy cały rok przypominać i utrwalać prawidłowe i bezpieczne poruszanie się i uczestniczenie w ruchu drogowym.

2010-09-20 | W kwiaciarni
Przedszkolaki z III Pracowni z Panią Bogusią wybrały się do kwiaciarni. Mogły tam podziwiać różnego rodzaju orchidee w doniczkach i kwiaty cięte, oglądały szeroki asortyment w wazonach, który służył do wykonywania okolicznych bukietów.

2010-09-16 | Spacerek z Policjantem

Dzisiaj starszaki z IV pracowni odbyły wycieczkę na skrzyżowanie i osiedlowe drogi. Razem z panem policjantem przeszły ulicami miasta wokół swojego przedszkola. W trakcie prowadzonej akcji ,, bądźmy ostrożni, bądźmy uważni” w trakcie zajęć i własnych obserwacji oraz pod okiem pana policjanta, utrwaliły sobie podstawowe zasady ruchu drogowego i połączyły je z działaniem. Nasza współpraca z policją ma na celu  wpojenie  umiejętności i nawyków bezpiecznego zachowania się na drogach, także rozwijać ich wyobraźnię, myślenie przyczynowo-skutkowe, uwagę, orientację przestrzenną i czasową oraz spostrzegawczość wzrokową, bo najistotniejsze w życiu dziecka jest wyrobienie ostrożności  i uczulenie ich na istniejące zagrożenie na ulicy. Uświadamiając im następstwa własnego działania oraz obrazowo ukazując konsekwencje powodujemy świadome przestrzeganie zasad zachowania się na drogach.


2010-09-14 | Wycieczka na komendę policji

Dzieci z pracowni IV odwiedziły Komendę Policji. Zobaczyły z bliska radiowóz i motocykl policyjny z uruchomionymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi. Słuchały pilnie policjanta, który opowiadał i przybliżał tematykę zawodu policjanta. Jednak największą atrakcją okazał się policyjny wóz bojowy, gdzie każdy mógł do niego wsiąść i poczuć się jak prawdziwy policjant. Następnie dzieci udały się do budynku komendy, gdzie obejrzały dyżurkę policjantów. Zgłoszenie wypadku, miejsce przetrzymywania przestępców. Pokój przesłuchań Miały także okazję z bliska zobaczyć, a nawet dotknąć pistolet. Kolejnym punktem programu było spotkanie z panami policjantami pracującymi w tutejszej komendzie. Na koniec wizyty dzieci zaprezentowały się w krótkim występie artystycznym: zaśpiewały piosenkę pt. "Pan Policjant", jak również recytowały wiersze o prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię oraz wręczyły podziękowanie. Dzieci były zadowolone i uśmiechnięte. Serdecznie dziękujemy wszystkim policjantom, którzy nas tak gościnnie i serdecznie przyjęli.


2010-09-14 | "Zdrowym być"

W Pracowni III Pani Bogusia zorganizowała teatrzyk pt. "Zdrowym być". Dzieci same animizowały owoce i warzywa z kącika przyrody. W nagrodę spożywały surowe marchewki i jabłka. Do teatrzyku wykorzystano różnorodne sylwety i rekwizyty.


2010-09-12 | Odwiedziny Kamilki

Do Pracowni V przyszła dawna absolwentka przedszkola Kamilka Witkowska, która obecnie chodzi do 5 klasy Szkoły Podstawowej Nr 11 w Rzeszowie. Kamilka wspólnie z Panią Jolą czytała przedszkolakom fragment książki O Kubusiu Puchatku pt. „Dzionek – Szalonek”. Mamy nadzieję, że Kamilka jeszcze nie raz nas odwiedzi. Serdecznie zapraszamy.


2010-09-07 | Zwiedzanie podwodnego świata rafy koralowej
Pani Jola zaprosiła przedszkolaków z V Pracowni na wycieczkę w podwodny świat rafy koralowej. W Prezentacji multimedialnej dzieci zobaczyły i poznały różne koralowce, ryby, morskie groźne zwierzęta. Zaglądały w jaskinie i podwodne groty. Z bliska mogły zobaczyć przepiękny podwodny świat. Dowiedziały się, że rafa koralowa potrzebuje czystej i nieskażonej wody. Największe zaciekawienie wzbudziła płaszczka Ogończa, ze względu na kolec jadowy, który może być groźny dla człowieka.  

2010-09-01 | Bal integracyjny w III Pracowni
Pod czujnym okiem Pani Bogusi dzieci z Pracowni III uczestniczyły w integracyjnym balu "Poznajmy się". Starszaki pomagały nowo-przybyłym przedszkolakom, zapraszając je do wspólnej zabawy w naszej pracowni. Podczas zabaw integracyjnych już nawiązały się nowe przyjaźnie.

2010-06-29 | Wizyta absolwentów

Pani Agatka i pani Ala zaprosiły do naszego przedszkola absolwentów naszej placówki. Gościliśmy studentów, licealistów, gimnazjalistów oraz uczni szkoły podstawowej. Zaproszeni goście pokazali nam swoje zdolności. Obejrzeliśmy wielki show: taniec boliłudzki, taniec towarzyski, posłuchaliśmy muzyki fortepianowej i gry na klarnecie, muzyki poważnej i rozrywkowej oraz śpiewu piosenek z listy przebojów. Dla naszych gości przygotowałyśmy także poczęstunek. Bawiliśmy się świetnie. Dziękujemy za przybycie!


2010-06-24 | Uroczyste pożegnanie starszaków

Zazwyczaj w przedszkolu gwar i gadanie

Dzisiaj starszaków jest pożegnanie

O jakże trudno rozstać się z nami

A już najbardziej żal naszej pani

Lecz cóż poradzić czas wszystko zmienia

Nam zostały tylko wspomnienia

 

Dzisiaj odbyła się w przedszkolu uroczystość pożegnania „starszaków”. Przedszkolaki w odświętnych strojach wystąpiły z programem artystycznym: śpiewały, tańczyły i recytowały wiersze. Do występu przygotowały się z dużym zaangażowaniem. Przedstawiony program wszystkim bardzo się podobał, co potwierdziły głośne brawa i uśmiechnięte buzie rodziców. Na pamiątkę pobytu w przedszkolu "starszaki" otrzymały zdjęcia  grupowe w pięknych kolorowych ramkach, granatowe birety i drobne upominki. Uroczystość zakończyła się wspólną sesją fotograficzną z Panią Dyrektor i Paniami: Agatką i Jolą.


2010-06-22 | Odwiedziny w Pracowni IV i V studentów z Politechniki Rzeszowskiej
Na zaproszenie Pani Joli odwiedzili nas studenci z Politechniki Rzeszowskiej: Pani Justyna Rak - przewodnicząca Koła Naukowego Młodych Logistyków i Pan Maciej Chrzanowski - przewodniczący Koła Naukowego "Ekobiznes". W ramach akcji ogólnopolskiej "Szkoły Promujące Zdrowie" studenci poprowadzili krótką prelekcję, popartą slajdami nt. zdrowego sposobu odżywiania się i przedstawili przedszkolakom Prezentację multimedialną w formie bajki nt. "Żywności modyfikowanej genetycznie - GMO". Dzieci zadawały mnóstwo pytań: co jest zdrowe i dlaczego, wykazały się także dużą wiedzą na temat witamin - i gdzie je można znaleźć. Dziękujemy Pani Justynie i Panu Maciejowi za przybycie i podzielenie się z nami tak ważną wiedzą, a szczególne podziękowania składamy na ręcę Pani profesor dr inż. Sylwii Dziedzic z Politechniki Rzeszowskiej, która oddelegowała do nas swoich studentów. Czekamy na dalszą współpracę w następnym roku szkolnym.

2010-06-16 | Wycieczka do rezerwatu przyrody „Wielki Las” w Czudcu

Dzieci z pracowni IV z P. Agatką pojechały na wycieczkę do rezerwatu przyrody „Wielki Las” w Czudcu. Wycieczka  połączona była z Warsztatami Plenerowymi Zielonej Sieci „Mój Wisłok” - poznając tajemnice przyrody, zagrożenia środowiska i sposoby przeciwdziałania degradacji ekosystemu rzeki. Mali ekolodzy zostali Przyjaciółmi Rzeki Wisłok z nieograniczonym prawem do organizowania ekspedycji poszukiwanych barw, dźwięków, zapachów, kształtów i przyjaźni natury oraz nauczania, że źródłom, strumieniom, potokom, rzeczkom i rzekom należy się nieustająca opieka ludzi. Trenerem warsztatów i przewodnikiem była P. Katarzyna Ruszała, zaś Fundatorem wycieczki był Związek Komunalny „Wisłok”  za udział w konkursie wojewódzkim „Szkolna Kampania dla Zrównoważonego Rozwoju”. Na koniec każde dziecko otrzymało certyfikat Zielonej Sieci „Mój Wisłok”. Bardzo dziękujemy koordynatorowi projektu Panu Mirosławowi Ruszała za zorganizowanie wycieczki.


2010-06-16 | Wizyta ratowników medycznych w III Pracowni

Pani Bogusia do Pracowni III zaprosiła tatę Jasia R., który zorganizował lekcję pokazową z zakresu ratownictwa medycznego i pierwszej pomocy. Dzieci miały możliwość obejrzeć, jak przebiega reanimacja, wykonana przez ratownika medycznego. Dzieci widziały defibrylator, fantom, na którym mogły samodzielnie uczyć się wykonywać masaż serca, a także zwiedzały karetkę, w której jest najważniejszy sprzęt, potrzebny do ratowania ludzkiego życia. Lekarz pogotowia rozmawiał wraz z 2 ratownikami o potrzebie udzielania szybkiej pomocy w razie wypadku. Dzieci pytały się o interesujące ich zagadnienia, były bardzo skupione i grzeczne. Na zakończenie otrzymały książeczki, które dotyczyły pierwszych minut ratowania życia.


2010-06-11 | II Przegląd Szkół Promujących Zdrowie

Nasze Przedszkole uczestniczyło w II Rzeszowskim Przeglądzie Szkół Promujących Zdrowie. Wśród uczestników znalazły się dzieci z Pracowni IV i II, które przygotowały program artystyczny o tematyce ekologicznej. W trakcie przeglądu dzieci i wszyscy uczestnicy wysłuchali wykładu na temat" Roli i znaczenia wody w życiu człowieka" przygotowanego przez Panią Annę Ulan oraz prezentacji multimedialnej na temat zdrowego odżywiania się przygotowanego przez studenta Politechniki Rzeszowskiej. Za wspaniały występ dzieci otrzymały dyplomy i upominki. Naszą placówkę reprezentowały nauczycielki Pani Jolanta Obłój jako opiekun IV Pracowni oraz Pani Anna Wilk - opiekun II Pracowni i jednocześnie koordynator promocji zdrowia w naszym przedszkolu.


2010-06-09 | Wizyta w Szkole Podstawowej Nr 27

Dzieci z Pracowni IV pod opieką Pani Agatki uczestniczyły w lekcji pokazowej w klasie Ic, w Szkole Podstawowej Nr 27. Wychowawczyni klasy pokazała przedszkolakom wyposażenie sali, plecaka ucznia i zaprosiła nas do wspólnej zabawy i uczestnictwa w lekcji. Przedszkolaki i pierwszoklasiści pokazali swoje zdobyte wiadomości i umiejętności, które zdobywali w ciągu całego roku. MOŻEMY BYĆ DUMNE Z NASZYCH DZIECI!


2010-06-07 | Zajęcia otwarte

W Pracowni IV odbyły się zajęcia otwarte dla Rodziców i p. praktykantki z zakresu edukacji ekologicznej, które przeprowadziła nauczycielka Agata Peszko. Dzieci zapoznały się z ekologicznym sposobem wyrzucania śmieci, wzbogaciły swój słownik o nowe wyrazy: odpady, segregacja. Poprzez proponowane zabawy i zadania dzieci uświadomiły sobie, jakie niebezpieczeństwo niesie wyniszczanie lasów, zanieczyszczanie rzek środowiska.


2010-06-02 | Pasowanie na czytelnika

Pasowanie na czytelnika od wielu już lat wpisało się do naszej przedszkolnej tradycji. W tym roku przedszkolaki z IV Pracowni pod opieką Pani Joli uczestniczyły w tej uroczystości, którą poprowadziła Pani Maria Gulak - kierownik Biblioteki. Wszyscy zaproszeni goście wspólnie odczytali "Lokomotywę" Juliana Tuwima, za co nagrodzeni zostali gorącymi brawami od przedszkolaków. Były zagadki, tańce oraz inscenizacja bajki pt. "Przygody Jasia i Małgosi" w wykonaniu uczniów. Następnie przedszkolaki musiały zdać celująco „egzamin z wiedzy o książce” i wskazać dobre odpowiedzi: jak należy dbać o książkę, o co prosi książka? Dopiero po udzieleniu prawidłowych odpowiedzi dzieci przystąpiły do uroczystego Pasowania na Czytelnika. Na pamiątkę tej uroczystości dzieci otrzymały książeczki, słodycze i soczki. Serdecznie dziękujemy za całoroczną opiekę i naukę!


2010-06-02 | Piknik z okazji Dnia Dziecka

2 czerwca w naszym przedszkolu odbył sie piknik z okazji Dnia Dziecka pt."Kosmiczna podróż" . W trakcie pikniku odbyły się zabawy konkursy i quizy. Każdy uczestnik zabawy otrzymał balon napełniony helem i pyszną watę cukrową. W tym dniu nasze Przedszkole odwiedziły również dzieci z zaprzyjaźnionego oddziału przedszkolnego w Małej, które otrzymały upominki ufundowane przez I i II Pracownię. Ten dzień to również dzień otwarty dla dzieci, które będą uczęszczały do naszego Przedszkola od 1 września. Rodzice wraz z dziećmi mogli poznać Panie nauczycielki, pracownie oraz zwyczaje jakie panują w naszym przedszkolu. Tak więc zabawa była super, a wszystkim dzieciakom życzymy samych radości.


2010-06-02 | Wizyta byłych absolwentów

Przedszkolaków z Pracowni IV i V odwiedzili byli absolwenci naszego Przedszkola ze swoją klasą i wychowawczynią z Szkoły Podstawowej Nr 11. Opowiedzieli nam o swojej szkole. W miłej i sympatycznej atmosferze odbyły się różne konkursy, zabawy, w których w szczególny sposób wykazali się swoimi umiejętnościami nasi absolwenci. Serdecznie dziękujemy za przybycie.


2010-06-01 | Dzień Dziecka u starszaków

Dzień Dziecka to dzień świętowania wszystkich przedszkolaków. Tradycyjnie co roku o tej porze w naszym Przedszkolu odbywa się wiele imprez, zorganizowanych przez Panią Dyrektor i przy współpracy Rodziców. Również w tym roku Dzień Dziecka rozpoczął się imprezowo. Specjalnie dla dzieci Pani Jola z IV Pracowni i Pani Małgosia z V Pracowni przygotowały wiele atrakcji na sportowo. Była ścieżka zdrowia, zabawy na równoważniach, skok w dal, przejście w czarodziejskim tunelu oraz „kręcenie ósemek”. Starszaki dla swoich młodszych kolegów wystąpiły w przedstawieniu pt. „Chrońmy środowisko”, który zakończyli wspólnym odśpiewaniem piosenki pt. „Mamo, tato wolę wodę”. Przedszkolaki tworzyły plakaty na temat: „Dzieci z całego świata”, projektowały im stroje i domy. Prace te można oglądać na wystawie w holu, ale najważniejszym celem, który nam dzisiaj przyświecał, było to, aby dzieci poczuły się ważne i wyjątkowe, wszak to ich święto!


2010-06-01 | Dzień Dziecka w Rzeszowskiej Filharmonii

W dniu 1 czerwca 2010 roku Pani Agata Peszko i Pani Alicja Koczela zorganizowały wyjazd dzieci do Filharmonii Rzeszowskiej na koncert „Dzień Dziecka w Filharmonii”. Dzieci wysłuchały koncertu w wykonaniu orkiestry symfonicznej, podziwiały występ baletu oraz musicalu. Na zakończenie każde dziecko otrzymało mały prezencik.


2010-05-26 | Nasiona i nasionka

Dzieci z Pracowni III z Panią Bogusią wybrały się do sklepu z artykułami ogrodniczymi, gdzie zobaczyły nasiona kwiatów, warzyw oraz narzędzia do uprawy grządek, do przekopywania rabatek oraz rękawice ogrodowe do zabezpieczenia rąk. Po powrocie w piaskownicy próbowały tworzyć swoje rabatki.


2010-05-26 | Dzień Matki

Ze wszystkich kwiatów świata
 chciałabym zerwać... słońce
 i dać je potem tobie
 złociste i gorące.
 Słoneczko jest daleko,
 ale się nie martw, mamo,
 narysowałem drugie...

Jest prawie takie samo!
Teraz cię wycałuję, jak mogę najgoręcej,
 bo tak cię kocham bardzo
 że już nie można więcej!

Wszystkie przedszkolaki w ten doniosły dzień życzyły swoim Rodzicom uśmiechu na twarzy, radości i spełnienia najskrytszych marzeń. Były tańce, piosenki, inscenizacje dla kochanych rodziców oraz piękne prezenty.


2010-05-25 | Teatrzyk "Kropelka wody"

Pani Bogusia zorganizowała teatrzyk dla dzieci z Pracowni III, IV i V pt.: "Kropelka wody". Głównym celem było wzbudzenie interesowania dzieci bogactwem świata przyrody, rozumienie stałości obiegu wody w przyrodzie i przyczyny jej występowania w miejscach trudno dostępnych np. na Pustyni Skalistej w Peru, poznanie właściwości wody i wyróżnianie jej ważności i niezbędności w życiu człowieka na Ziemi, uwrażliwienie na bogactwo przyrodnicze poprzez scenografię, przeniesienie w krajobrazy i nieznane plenery, kształtowanie postawy prozdrowotnej, niezależnie od strefy geograficznej, ukazanie związku przyrody i człowieka. W teatrzyku uczestniczyły dzieci z IV i V Pracowni, gdzie w quizie mogły wykazać się wiedzą na tematy związane z krążeniem i obiegiem wody w przyrodzie.


2010-05-21 | Wizyta w Szkole Podstawowej Nr 23

Dzieci z Pracowni IV pod opieką Pani Joli uczestniczyły w lekcji pokazowej w klasie Ia, w Szkole Podstawowej Nr 23. Wychowawczyni klasy Pani G. Kafel pokazała przedszkolakom wyposażenie sali, plecaka ucznia, i zaprosiła nas do wspólnej zabawy zręcznościowej "Ser szwajcarski", która skonstruowana jest z myślą o zaspokojeniu potrzeb rozwojowych dzieci. Szczególnie uwzględnienia potrzeby ruchu, koncentracji i logicznego myślenia. Zabawy ruchowe z użyciem Sera Szwajcarskiego - przede wszystkim w przedszkolu i szkole - służą efektywnemu wykorzystaniu aktywności fizycznej dzieci oraz ich naturalnej cechy rozwojowej: przechodzenia od zabawy do nauki, od rzeczy łatwych do trudnych, aktywizują i pobudzają sferę emocjonalno - motywacyjną poprzez samodzielne podporządkowanie się nieświadomie pewnemu planowi, dzięki czemu ruchy stają się coraz bardziej kontrolowane w dochodzeniu do celu. Zabawy i ćwiczenia z Serem Szwajcarskim, pomimo pozornej prostoty doskonale stymulują i koordynują pracę półkul mózgowych, a dzięki temu czynności i umiejętności, które pomagają w sprawnym funkcjonowaniu i likwidowaniu deficytów. Kamilek Borowiec wspaniale poradził sobie w tej grze, i jako jedyny z przedszkolaków doprowadził krążek do mety. Serdecznie gratulujemy! A Pani Grażynie składamy gorące podziękowania za tak ciepłe i miłe przyjęcie.  


2010-05-21 | W Krainie Solilandii

Pracownię I odwiedziła mama Kasi P. Edyta Marczak-Czaja z zawodu nauczyciel, która opowiedziała dzieciom o Krainie Solilandii znajdującej się w kopalni soli w Wieliczce. Dawno temu pod ziemią żyły solne skrzaty soliludki, które pomagały górnikom w ich ciężkiej pracy. Razem z soliludkami żyły małe smoki haliski, które chętnie bawiły się z nimi. Na kolorowych obrazkach dzieci oglądały baśniowe postacie oraz przewodnik po „Solilandii”. Kasia poczęstowała również swoich kolegów bajkowymi ciasteczkami. Dziękujemy mamie Kasi za ciekawe przygotowanie prezentacji.


2010-05-19 | Konkurs ekologiczny

Pani Bogusia urządziła konkurs ekologiczny pt. "O wodzie w przyrodzie". W swojej prezentacji poprzez formę teatralną zachęcała dzieci do poszanowania wody, zakręcania kranów. Prezentując opowiadanie o skraplaniu się wody dowiodła, że woda występuje w różnych stanach skupienia, gdzie posłużyła się pomocami, tablicami, obrazkami. Dzieci mogły prezentować przy tablicy pogodę i zapoznały się z terminem: "Zderzenie się frontów atmosferycznych - zimnego i ciepłego". Dzieci aktywne takie jak Ala, Oktawiusz, Kamil i Maciej otrzymali dyplomy Małego ekologa.


2010-05-18 | "Kosmiczna podróż" przedszkolaków z IV i V Pracowni

Dzisiaj Pani Jola z IV Pracowni i i Pani Małgosia z V Pracowni zaprosiły dzieci w "Kosmiczną podróż". Po krainie kosmicznej oprowadzał dzieci bohater dziecięcych kreskówek Danonek. Przedszkolaki zapoznały się w krótkiej Prezentacji multimedialnej z Układem Słonecznym, planetami, gwiazdami. Oglądały zdjęcia z Encyklopedii, wysłuchały opowiadania pt. "Kosmiczna podróż", pogłębiły zasób słownika o nowe wyrazy: teleportacja, gwiazdozbiór, droga mleczna, komety, mgławice, planetoida, i in. W trakcie zabawy ruchowej: "Wyprawy w kosmos" dzieci „teleportowały” się do muzyki elektronicznej Jeana-Michela Jarre na Planety: Piesków, Żab, Małp i Krasnali. Wymyślały swój język, okrzyk powitalny, i projektowały swoją planetę na dużych arkuszach szarego papieru. Zabawa była super!


2010-05-18 | Pogadanka

Dzieci z pracowni I gościły mamę lekarza P. Iwonę Rościszewską-Żukowską, która przeprowadziła pogadankę nt ważnej pracy lekarza. Początkowo dzieci nieufnie spoglądały na panią doktor w białym fartuchu, ale wkrótce chętnie podchodziły do niej aby przez stetoskop posłuchać bicia swojego serduszka. W nagrodę za odwagę, dzieci otrzymały kolorowe tatuaże i naklejki z napisem dzielny pacjent.


2010-05-17 | W Bibliotece Publicznej

Pani Bogusia wraz z III Pracownią odwiedziła Publiczną Bibliotekę na Osiedlu Nowe Miasto. Dzieci zapoznały się z możliwością wypożyczania bajek, książek i ich poszanowania. Zobaczyły też półki, na których książki podzielone są na kategorie, przedziały wiekowe. Obiecały, że będą czytały i szanowały książki.


2010-05-14 | Olimpiada Ekologiczna

14 maja w naszym Przedszkolu odbyła się już VII edycja Olimpiady Ekologicznej, której celem jest podsumowanie całorocznych wiadomości, zdobytych na temat ochrony środowiska oraz zdrowego stylu życia. Nasze Przedszkole reprezentowała Pracownia II pod kierunkiem Pani Barbary Oczoś, a gościli u nas wychowankowie z Przedszkola Nr 35, 38 i 43 wraz ze swoimi Paniami. Prowadzeniem i przygotowaniem olimpiady zajęła się Pani Ania Wilk z Pracowni II, jako koordynator promocji zdrowia w naszym przedszkolu. Wszyscy byli zadowoleni ze zdobytych nagród i dyplomów, co widać na załączonej fotografii, już teraz zapraszamy na przyszłoroczną olimpiadę.


2010-05-14 | Z wizytą w firmie Vidok

Dzieci z Pracowni III z Panią Bogusią wybrały się do sklepu z artykułami budownictwa mieszkaniowego, oknami i drzwiami Vidok. Mogły zobaczyć przesuwane modele drzwi, lśniące okna na zamówienie oraz rozmawiały z Panem sprzedawcą, który odpowiadał na ich pytania i przestrzegał przed zbliżaniem się do okien, zwłaszcza na wysokości.


2010-05-12 | U krawcowej

III Pracownia z Panią Bogusią wybrała się do Pani krawcowej. Dzieci dowiedziały się, iż można dokonywać przeróbek z większego ubrania na mniejsze, wszywać zamki, skracać długość, a nawet zmieniać model ubrania względem własnej wygody. Dzieci w ramach zabawy dydaktycznej praktykowały na lalkach nowe ubranka, tworzyły guziki z papieru samoprzylepnego.


2010-05-11 | W salonie Visan

Dzieci  Pracowni II z Panią Bogusią wybrały się do salonu z firankami i zasłonami firmy Visan. Miały tam możliwość rozpoznawania wzorów wypukłych, różnych dekoracji i falban, poduszek i poszewek. Pani ekspedientka mówiła o charakterze tego miejsca, dzieci mogły zadawać pytania, na które otrzymywały odpowiedź. Prezentacja zasłon i firan bardzo się podobała, a po powrocie dzieci przystąpiły do rysowania kredkami, tworząc małą dekoratornię.


2010-05-07 | Ochrona ptaków egzotycznych

Przez cały rok szkolny Pani Jola pogłębia i poszerza wiadomości u swoich przedszkolaków poprzez wykorzystanie ciekawych form i metod pracy, wychowuje swoich milusińskich do rozumienia i poszanowania przyrody, uczy właściwych zachowań w stosunku do zwierząt i otaczającej przyrody, rozbudza potrzeby kontaktu z przyrodą. Dzisiaj Pani Jola zapoznała dzieci ze złą działalnością człowieka dla środowiska przyrodniczego. Zagrożeniem tym jest: wypalanie łąk i ściernisk, zatruwanie powietrza i wód, wycinanie i pożary lasów, wyrzucanie odpadów i spalanie śmieci itp. Wszystko to przyczynia się do zmniejszenia populacji niektórych gatunków ptaków i zwierząt egzotycznych. W Prezentacji multimedialnej przedszkolaki oglądnęły chore papugi, w skutek złej działalności człowieka.


2010-05-05 | Potwory z głębin - Żabnice

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia o tematyce przyrodniczej, które przygotowywuje dla dzieci Pani Jola  z Pracowni IV. Dzisiaj Pani Jola zaprezentowała  dla swoich podopiecznych nową Prezentację o rybach żabnicokształtnych. Dzieci dowiedziały się dużo wiadomości o samym wyglądzie żabnicy: że ma ciało spłaszczone grzbietobrzusznie, dużą głowę, szeroki pysk i liczne, ostre zęby.  Dowiedziały się też o nich ciekawostki, mianowicie, że u większości gatunków płetwy piersiowe są silnie umięśnione i służą jako narząd ruchu podczas pełzania po dnie morskim. Najśmieszniejszą częścią ciała Żabnicy był dla dzieci  promień płetwy grzbietowej przekształcony w swoisty ruchliwy narząd zwany wabikiem, w którym znajdują się narządy dotykowe, służący do nęcenia ryb. Zobaczcie sami, jak przepiękne wyglądają! Zajęcia te mają przede wszystkim rozbudzać zainteresowania przyrodnicze niedostępną fauną i florą oraz przybliżają dzieciom świat przyrodniczy.


2010-05-04 | Program słowno- muzyczny

Przedszkolaki z pracowni IV I V pod kierunkiem p. Agaty Peszko i p. Alicji Koczeli przygotowały program słowno - muzyczny ,,Portret wspomnień o Słudze Bożym Janie Pawle II”, z udziałem rodziców i zaproszonych gości.


2010-04-28 | Wycieczka do sklepu optycznego

Pani Bogusia zabrała dzieci do sklepu optycznego w Dzielnicy Podwisłocze. Dzieci oglądały różne zestawy oprawek do szkieł leczniczych oraz okulary przeciwsłoneczne, służące ochronie oczu przed intensywnym słońcem, szczególnie w lecie. Dzieci miały możliwość przymierzenia oprawek.


2010-04-27 | Zajęcie otwarte dla Rodziców

27 kwietnia w Pracowni II odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców. Tematem była ekologia, a właściwie podsumowanie wiadomości zdobytych przez dzieci w ciągu całego roku szkolnego. W zajęciu Pani Ania wykorzystała opowiadanie pt. "Węzęłkowy świat", z programu edukacyjnego "Dobre rady na odpady" opracowanego przez FWIE z Krakowa. Po zajęciu dzieci wraz z rodzicami uczestniczyły w Quizie "Z ekologią na Ty", każdy uczestnik otrzymał drobny upominek, a na koniec wszystkie dzieciaki zrobiły sobie pamiątkową fotkę.


2010-04-22 | Zajęcie otwarte dla rodziców

W pracowni I odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców pt. "Wiosenna łąka". Dzieci opowiadały o tym, czym może zachwycić łąka i jak my, ludzie możemy o nią dbać. Ze swoją panią - Małgorzatą Sobkowiak, tworzyły ją przyklejając kwiaty, ptaki i różne owady. W ten sposób mogły utrwalać zdobyte wiadomości na ten temat. Dużym zainteresowaniem cieszyła się praca plastyczna, którą dzieci wykonały wspólnie ze swoimi rodzicami.


2010-04-22 | Groźne morskie stworzenia
Dzisiaj Pani Jola przedstawiła swoim wychowankom Prezentację multimedialną pt. "Groźne morskie stworzenia". Dzieci miały okazję zobaczyć morskie stworzenia , tj.: szkaradnice, rogatnice, sumiki koralowe, meduzy olbrzymie oraz barakudy. Głównym celem tego zajęcia było przybliżenie dzieciom różnych groźnych stworzeń morskich, które są niedostępne bezpośredniej obserwacji dziecka. Przedszkolaki utrwaliły sobie niektóre nazwy i sposób zdobywania pożywienia, zapoznały się z charakterystycznymi cechami tych zwierząt morskich. Na zdjęciu możecie zobaczyć jedno z tych groźnych stworzeń: szkaradnicę.

2010-04-20 | ,,Zdolny Przedszkolak i Jego Nauczyciel”.

Ala Gruchała z tańcem nowoczesnym i Maksiu Kędzierski breagdance  z pracowni IV z p. Agatką P. wzięły udział w przedszkolu nr 19 w  IV Wojewódzkim Konkursie ,,Zdolny Przedszkolak i Jego Nauczyciel”.


2010-04-20 | Praca lakiernika

Dzieci z Pracowni III wraz z Panią Bogusią wybrały się do mieszalni lakierów i części samochodowych. Mogły tam zaobserwować akcesoria i podzespoły wyposażenia samochodów. Potrafiły nazywać i wybierać barwy lakierów z pewnej odległości. Uważnie słuchały prezentacji właściciela salonu.


2010-04-19 | Odwiedziny zaprzyjaźnionego stomatologa

Na zaproszenie P. Agaty P. do pracowni IV przybyła stomatolog P. Agata Cebulak - mama Zosi, która zapoznała dzieci ze sposobem mycia zębów na zabawce krówce, co należy jeść i pic, a czego unikać, aby mieć zdrowe zęby. Dzieci zadawały dużo pytań, na które otrzymywały wyczerpujące odpowiedzi. Na koniec P. Agatka wręczyła dzieciom upominki. Za wszystko bardzo dziękujemy!


2010-04-14 | "Jak wytresować smoka" - film 3D w kinie Helios

Dzieci z II, IV i V pracowni pojechały dzisiaj do kina Helios na film 3D pt. "Jak wytresować smoka", którego akcja rozgrywa się w świecie Wikingów i dzikich smoków. Zamiast wytresować smoka, główny bohater się z nim zaprzyjaźnia. Ale nie będziemy opisywać treści, kto jeszcze nie był w kinie, niech idzie obejrzeć. Film bardzo się podobał.


2010-04-08 | "W Krasnolandii"

W pracowni I odbyło się zajęcie nt. ekologii, które przeprowadził rodzic - pan Marcin Wołowiec. Zapoznając dzieci z bohaterami bajki pt. "W Krasnolandii", utrwalał w praktyczny sposób znajomość segregowania odpadów. Na zakończenie zajęcia, dzieci otrzymały słodki upominek - banany.


2010-04-08 | U fryzjera

Pani Bogusia wraz z dziećmi z Pracowni III wybrała się na wycieczkę do salonu fryzjerskiego Villa Park. Dzieci zapoznały się z pracą fryzjera, oglądały reklamy, przyglądały się pracy z bezpiecznej odległości. Zachęcone do dbania o własne fryzury przystąpiły po powrocie do zmiany swojego wizerunku podczas zabawy tematycznej.


2010-03-30 | „Godzina dla ziemi”

Nauczycielki A. Koczela i A. Peszko po uzyskaniu deklaracji od rodziców o włączeniu się do akcji „Godzina dla ziemi” rozdały dzieciom medale i odznaczenia z napisem „Obrońca ziemi”. Prezentacja grupy obrońców ziemi.


2010-03-29 | Wanilia i cynamon

Pani Bogusia z dziećmi z Pracowni III poszła do pobliskiej cukierni Mikołaj, gdzie spędzili miło czas, odpoczywając w wiklinowych fotelach, na przestronnym zacisznym tarasie. Następnie zwiedziły cukiernię i stoisko z ciastkami i lodami. Rozpoznawały zapach wanilii, cynamonu.


2010-03-27 | Akcja „Godzina dla ziemi”

Alicja Koczela i Agata Peszko włączyły rodziców i dzieci do ogólnoświatowej akcji „Godzina dla ziemi”, która odbyła się 27. 03.2010 r. Akcję poprzedzono rozdaniem ulotek z informacją, o której godzinie i którego dnia przyłączamy się do obrony swojej planety. Na zdjęciu moment wręczania ulotek.


2010-03-25 | Zajęcia otwarte

W Pracowni V odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców przygotowane przez nauczycielkę Alicję Koczela. Zajęcia cieszyły się dużym  zainteresowaniem i frekwencją rodziców.


2010-03-25 | Akcja "Święta zdrowe kolorowe"

Nauczycielka Alicja Koczela  zorganizowała akcję "święta zdrowe kolorowe" przy współpracy z ZSG. Rodzice i dzieci mogli zaobserwować i nauczyć się przygotowywać różne świąteczne potrawy, po czym odbyła się degustacja zdrowych, smacznych i kolorowych dań.


2010-03-25 | Malowanie jajek

Rodzice z Pracowni V wraz z dziećmi i nauczycielką Alicją Koczela wzięli udział w malowaniu świątecznych jajek z udziałem profesjonalisty Doroty Zielińskiej. Zostały wykorzystane różne techniki malowania jajek oraz nowatorskie pomysły rodziców i dzieci.

 


2010-03-25 | Wycieczka do sklepu z rowerami

Przedszkolaki z Pracowni III z Panią Bogusią odwiedziły sklep rowerowy z akcesoriami rowerowymi i bagażnikami samochodowymi, które służą ludziom do przewożenia różnych towarów, sprzętów ogrodowych czy wędkarskich, a także rowery i sanki. Obserwowały rowery różnej wielkości, ich koła, dzwonki, hamulce oraz przerzutki. Podobały się rowery dziecinne z naklejkami.


2010-03-23 | Bezpłatne zajęcia z logopedii

Od 23 marca rozpoczęły  się bezpłatne zajęcia z logopedii, które prowadzone są w ramach projektu „Szczęśliwe Przedszkolaki”, a od 6 kwietnia rozpoczynają się bezpłatne zajęcia z gimnastyki korekcyjnej.


2010-03-19 | Odwiedziny

19 marca dzieci z Pracowni I odwiedziła była absolwentka naszego Przedszkola - Kamila Czernik, obecnie uczennica piątej klasy Szkoły Podstawowej. W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" przeczytała bardzo pouczające opowiadania nt. ochrony przyrody ze zbioru "Bajki i bajeczki o zużytych olejach, co nie chciały szkodzić ludziom i środowisku". Z opowiadań tych, dzieci mogły dowiedzieć się, jak w przyszłości chronić przyrodę przed zanieczyszczeniem jej szkodliwymi olejami.


2010-03-15 | W kwiaciarni u florystki
Pani Bogusia zabrała dzieci do kwiaciarni na osiedlu Podwisłocze. Dzieci miały możliwość podglądania pracy pani florystki podczas układania bukietów na rożne okoliczności jak śluby, imieniny i urodziny. Po powrocie w ogrodzie przedszkolnym tworzyły bukiety z kwiatów: stokrotek i mleczów, ciesząc się z własnych prac

2010-03-12 | Zajęcia teatralne
Dzisiaj w naszym Przedszkolu rozpoczęły się zajęcia teatralne, podczas których przedszkolaki miały okazję poznawać i doskonalić tajniki aktorstwa oraz mowy polskiej w formie ćwiczeń i zabaw na wyobraźnię. Zajęcia poprowadził Pan Jerzy Czosnyka - aktor z Teatru Maska. Dzieci świetnie się bawiły w towarzystwie aktora, który w bardzo interesujący sposób uczył ich prawidłowej wymowy, dykcji i sposobu recytacji. Przedszkolaki poznały zasady prawidłowego zachowywania i występowania na scenie, odgrywały krótkie scenki dramowe pod fachowym okiem aktora. Zajęcia były bardzo ciekawe i cieszymy się, że co miesiąc dzieci będą miały okazję uczyć się dobrego aktorstwa od fachowca w tej dziedzinie.

2010-03-12 | Show "Mam Talent"
W naszym Przedszkolu odbył się show "Mam Talent" - przygotowany i zorganizowany przezz nauczycielki Agatę Peszko i Alicję Koczelę dla dzieci z Pracaowni IV i V, do którego zgłosiło się 26 dzieci. Celem konkursu było poszukiwanie i rozwijanie talentów, stworzenie dzieciom uzdolnionym okazji do zaprezentowania swoich możliwości. Talenty były różnorodne: plastyczne, czytelnicze, pisarskie, recytatorskie, aktorskie, sportowe, muzyczne, taneczne, tj. tańca towarzyskiego, nowoczesnego, baletowego, breagdance, itp. Show obserwowali rodzice, zaproszeni goście i media. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe statuetki, upominki (zakupione z dochodu z kiermaszu świątecznego). Były duże brawa, ale przede wszystkim dobra zabawa! Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do uświetnienia tego przedsięwzięcia.

2010-03-11 | Wycieczka do Podziemnej trasy turystycznej
Nauczycielki z Pracowni IV i V Alicja Koczela i Agata Peszko zorganizowały wycieczkę trasą turystyczną w podziemiach o głębokości 0,5-10 m nad płytą rynku. Dzieci zwiedziły 15 korytarzy i 25 piwnic o długości 369 m. Przewodnik zapoznał dzieci z historią miasta Rzeszowa.

2010-03-11 | Wycieczka do Muzeum dobranocek
Alicka Koczela i Agata Peszko wraz z dziećmi odwiedziły bohaterów bajek w Muzeum Dobranocek. Dzieci poznały i przypomniały sobie starsze i nowsze postacie z bajek na dobranoc, tj. "Jacek i Agatka", "Wilk i zając", "Krecik", "Pszczółka Maja", "Koziołek Matołek", itp. Oglądały film pt. "Jak to ze lnem było", wspólnie zaśpiewały z Misiem Uszatkiem, a pani przewodniczka udzielała swojego głosu poszczególnym bajkowym postaciom. Dzieci były bardzo zainteresowane i z ciekawością obejrzały eksponaty muzealne.

2010-03-09 | Zwiedzanie Media Markt

Pani Bogusia zabrała dzieci z pracowni III do salonu Media Markt. Dzieci miały możliwość zwiedzenia stoisk handlowych, podzielonych na sektory i kategorie. Przyglądały się bajce na dużym ekranie telewizyjnym oraz oglądały nową kolekcję bajek i konsolę do gier.


2010-03-08 | Wizyta w pralni

Dzieci z Pracowni III wraz z Panią Bogusią wybrały się do pobliskiej pralni. Dzieci oglądały dużej wielkości pralki bębnowe, suszarki, magiel. Mogły docenić ważność pracy w pralni. Posłuchały o czyszczeniu ubrań na sucho czyli chemicznym. Po powrocie do przedszkola przebierały lalkom i misiom ubranka i prały w swojej miniaturowej pralce bębnowej oraz rozwieszały ubrania na sznureczkach przypinając spinaczami. Zabawa ta dostarczyła Im wiele radości.


2010-03-02 | Rzeszów-miasto moich marzeń
Przedszkolaki z IV Pracowni zapoznały się z baśniowym wątkiem powstania miasta Rzeszowa na podstawie "Legendy o Rzeszowie". Celem tego zajęcia było umacnianie i rozwijanie przywiązania do rodzinnej miejscowości, rozwijanie zainteresowania historią swojej miejscowości oraz zapoznanie z symbolem: herbem miasta Rzeszowa. Wszystkie dzieci wykonały przepiękne prace plastyczne nt. "Rzeszów - miasto moich marzeń", które można oglądać na tablicy. Zajęcie przygotowała i poprowadziła dla dzieci Pani Jola.

2010-03-02 | Życie i twórczość Fryderyka Chopina
Pani Gosia z V Pracowni zapoznała dzieci z życiem i twórczością Fryderyka Chopina. Przedszkolaki oglądały zdjęcia Chopina, słuchały jego niektórych utworów. Zapoznały się z nowym pojęciem: portret i samodzielnie próbowały go wykonać ołówkiem. Wszystkie prace plastyczne były bardzo ciekawe; zobaczcie sami jak niektóre dzieci namalowały portret wielkiego Polaka.

2010-02-12 | Odwiedziny strażaka
Na zaproszenie Pani Agatki i Pani Ali do Pracowni IV i V przybył profesjonalista strażak-ratownik Pan Jaromir Borowiec - tata Kamilka. Zaprezentował nam fantoma, na którym odbyły się pokazy podstaw udzielania pierwszej pomocy, które w razie potrzeby dzieci mogą wykorzystać. Przedszkolaki również ćwiczyły i radziły sobie bardzo dobrze. Ponadto utrwaliły numery alarmowe, prowadziły rozmowy n/t zachowania się w czasie róznych wypadków, jak wezwać pomoc. Na koniec dzieci wzięły udział w próbnej akcji ewakuacyjnej z Przedszkola w razie pożaru. Bardzo dziękujemy Panu Jaromirowi-strażakowi z PSP za przybycie i udzielenie nam fachowych porad. 

2010-01-29 | Karnawałowe show z Jedynką
Polski Sklep Jedynka zaprosił rzeszowskie przedszkolaki, w tym nasze starszaki z IV Pracowni z Panią Agatką i Panią Jolą, na Karnawałowe Show. Współorganizatorami tej wielkiej akcji było Stowarzyszenie "Przedszkola Przyszłości" oraz Radny Miasta Rzeszowa Pan Waldemar Wywrocki. Patronat honorowy pełnił Prezydent Miasta Rzeszowa - Tadeusz Ferenc, Podkarpacki Kurator Oświaty - Jacek Wojtas, Przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa - Konrad Fijołek. Przedszkolaki oglądały m. in. wystawę prac plastycznych, biorących udział w konkursie: "Jedynka ma już 18 lat", specjalny program iluzjonistyczno-ekwilibrystyczny na jubileusz 50-lecia działalności artystycznej i stradowej Jana Dandera - "San Driano", "The Clown Circus Show" - show cyrkowe w wykonaniu duetu Rupert & Rico, Waldemar Wywrocki - Dzieciom - animacje muzyczne, soliśtów oraz grupę artystyczną Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie - w specjalnym programie dla dzieci, Grupę dziecięcą "Gabcia i Przyjaciele" - spotkanie pokoleń, wspólne wykonanie piosenki "Wolę Przedszkole!!!". W trakcie trwania imprezy animatorzy z Centra Fantazja oraz portalu www.dzieckowrzeszowie.pl zapraszali na: gry i zabawy z chustą Klanzy, konkursy z nagrodami oraz szalone makijaże. Za udział w tak wielkim przedsięwzięciu i wspaniałej zabawie serdecznie dziękujemy wszystkim organizatorom.

2010-01-21 | Dzień Babci i Dziadka

Ile gwiazd w wieczornym mroku ponad naszym krajem lśni, tyle przynieś drogim Dziadkom jasnych i szczęśliwych dni. Takie życzenia płynęły wczoraj dla wszystkich Babć i Dziadków, którzy zostali uroczyście przyjęci w naszym przedszkolu z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wszystkie dzieci poczynając od I, II, III, IV i V Pracowni z radością i wielkim przejęciem przygotowały wspaniałe wiersze, piosenki, tańce i upominki dla miłych gości. To był ciepły dzień mimo, że za oknem mróz i śnieg. Za rok znowu się spotkamy.


2010-01-19 | Zabawa choinkowa
W naszym Przedszkolu odbyła się dzisiaj zabawa choinkowa, którą poprowadził zaprzyjaźniony rodzic. Były zagadki słowno-muzyczne, gdzie przedszkolaki odgadywały tytuł filmu lub bajki dla dzieci; były konkursy na najpiękniejszy taniec, na królową i króla balu. Wszystkie dobre odpowiedzi były nagradzane gromkimi brawami i słodyczami. W zabawie uczestniczyli też niektórzy rodzice, którzy dzielnie się spisali jako maszyniści i ciągnęli w takt muzyki wagoniki z przedszkolakami.

2010-01-15 | Redaktorzy "Super Nowości" w Przedszkolu
W piątek Pracownię II i IV odwiedzili redaktorzy gazety Super Nowości. Dzieci udzielały wywiadów n/t swoich babć i dziadków, pokazały przygotowane prezenty. Artykuł ukaże się w najbliższy czwartek w gazecie codziennej Super Nowosci. Ponadto starszaki z IV i V Pracowni zostały poproszone do wzięcia udziału w plebiscycie Superdzieci Podkarpacia.

2010-01-14 | Zajęcia w Bibliotece
Po czteromiesięcznej przerwie z powodu remontu dzieci z Pracowni IV pod opieką Pani Joli rozpoczęły zajęcia w Bibliotece Publicznej. Dzieci miały okazję zobaczyć wyremontowaną bibliotekę, po raz pierwszy dowiedziały się, jak korzystać z plastikowej Karty Czytelnika, i miały możliwość samodzielnego wypożyczania bajeczek z regałów. Utrwaliły sobie, jak należy dbać i posługiwać się książeczką, aby długo jeszcze służyła następnym pokoleniom. Pani Dorotka zapoznała dzieci z nowym słowem: komiks i pokazała różnice pomiędzy komiksem a książką. Na zakończenie zajęcia wszystkie dzieci rysowały swój własny komiks do wysłuchanego fragmentu książki.

2010-01-13 | "Legenda o Bazyliszku"

Dzisiaj starszaki zapoznały się z utworem Wiery Badalskiej pt. "Legenda o Bazyliszku". Dzieci uważnie słuchały i odpowiadały na pytania dotyczące jej treści. Umiały wskazać wątki fikcyjne i wątki realistyczne. Przedszkolaki odzwierciedlały swoje wyobrażenia na temat wyglądu Bazyliszka w formie plastycznej. Prace te można oglądać w holu Przedszkola.  


2010-01-12 | "Poloneza czas zacząć"
Starszaki z IV i V Pracowni pod opieką Pani Joli i Pani Małgosi zapoznały się z najstarszym tańcem Polonez, uczyły się podstawowych kroków Poloneza i poznały jego historię. Słuchały także Poloneza Ogińskiego "Pożegnanie z Ojczyzną". Słuchały wiersza Czesława Janczarskiego pt. "Piękna jest nasza ziemia", połączonego z poznaniem mapy fizycznej Polski; wyszukiwały na mapie Warszawę - stolicę Polski, miasto Rzeszów, wskazywały Morze Bałtyk, rzekę Wisłę, dowiedziały się, co oznaczają kolory na mapie. Zobaczyły, gdzie na mapie leżą góry, wyżyny, niziny i jeziora. Zobaczcie jak tańczą Poloneza.

2010-01-11 | Zajęcia patriotyczne u starszaków
Dzisiaj Pani Jola z Panią Małgosią poprowadziły zajęcia patriotyczne dla dzieci z IV i V Pracowni. Dzieci zapoznały się z baśniowym wątkiem powstania stolicy Polski i jej herbem na podstawie "Legendy  o tarczy i mieczu" H. Łochockiej, wzbogaciły słownik o nowe wyrazy: puszcza, legenda, flisak, strawa, gród, strzecha; utrwaliły symbole narodowe: godło, hymn, flaga; nauczyły się I zwrotki hymnu narodowego "Mazurek Dąbrowskiego" oraz prawidłowej postawy w trakcie jego śpiewania, słuchania. Przedszkolaki doskonale poradziły sobie ze wskazaniem wątków baśniowych, fikcyjnych w legendzie. Zapoznały się z mapą Polski, zobaczyły, gdzie leży na mapie polskie Morze Bałtyckie, rzeka Wisła, miasto Warszawa. W części plastycznej dzieci ozdabiały syrenkę wydzieranką z kolorowej bibuły.

2010-01-07 | Wycieczka do sklepu "Jedynka"

Pani Agatka i pani Ala wraz z dziećmi z Pracowni IV i V były na wycieczce pieszej w Polskim Sklepie Jedynka, gdzie czekała na nich kierownik Pani Kinga, która opowiadała i oprowadzała dzieci po całym sklepie, m. in.: kwiaciarni, cukierni, saloniku prasowym i magazynie. Pokazała przedszkolakom segregację śmieci i maszynę do recyklingu surowców wtórnych. Na koniec zaprezentowalismy dla pracowników, klientów śpiew piosenek, kolęd i recytację wierszy. W nagrodę otrzymaliśmy zaproszenie do sali zabaw "Misiaczek" oraz słodki poczęstunek, jak również zostalismy zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie plastycznym "Jedynka w oczach dziecka", w którym weźmiemy udział, ponieważ czekaja na nas super nagrody.


2010-01-07 | Zabawy w "Misiaczku"
Z Panią Alą i Panią Agatką dzieci z IV i V Pracowni świetnie bawiły się w sali zabaw "Misiaczek". Przedszkolaki ćwiczyły wspinanie na linach, przeplotniach, dmuchanym zamku, pokonywały tory przeszkód, "kąpały" się w basenie z piłkami, itp. Po super zabawie obejrzeliśmy wystawę szopek.

2010-01-06 | Poznajemy życie pingwinów

Dzisiaj Pani Jola zapoznała dzieci z życiem Pingwinów Cesarskich na podstawie filmu dokumentalnego pt. "Marsz pingwinów", który zdobył Oskara w kategorii najlepszy dokument. "Marsz pingwinów" prezentuje niezwykłe oddanie i poświęcenie dla najwyższej wartości, jaką jest życie. W tym przypadku jest to heroiczna walka pingwinów o przetrwanie młodych osobników. Pingwiny stają się pewnego rodzaju pielgrzymami, chcącymi wypełnić swoją misję. Jest to przepiękna historia o życiu, które zwycięża nad żywiołem. Dzieci dowiedziały się,  czym różni się bajka od dokumentu, zobaczyły życie pingwinów, ich sposób zdobywania pokarmu, wychowywania młodych. Zobaczyły, w jakich srogich i ciężkich warunkach żyją te piękne ptaki. Poszerzyły swój słownik o nowy wyraz: ptak nielotek lub bezlotek.