NIEZBĘDNIK PRZEDSZKOLAKA

Rodzicu ! napisz UPOWAŻNIENIE do odbioru dziecka przez osoby inne niż rodzice i prawni opiekunowie !

Każdy przedszkolak powinien być wyposażony w:

·  pantofle;

·  dodatkowe rzeczy do przebrania (koszulka, majteczki, skarpety, bluzeczka, spodnie, rajtuzy);

·  chusteczki higieniczne;

·  strój gimnastyczny z woreczkiem (podpisane imieniem i nazwiskiem);

·  kubek, szczoteczka i pasta do zębów (podpisane imieniem i nazwiskiem).

Potrzeby na wrzesień dla malucha (3-latka):

·  zabawka - najlepiej ulubiona maskotka, która pomoże w trudnych chwilach;

·  kapcie - na podeszwie antypoślizgowej, wygodne i łatwe do wkładania (podpisane);

·  ubranie na zmianę (trzymane w worku w szatni; odpowiednie do pory roku: podkoszulka, bluzka, spodnie/spódniczka, majteczki, skarpety/rajstopy);

·  chusteczki higieniczne, najlepiej "wyciągane" (duża paczka);

Uwagi dotyczące ubierania dziecka do przedszkola:

·  spodnie, spódniczki najlepiej na gumkę nie za luźną i nie za ciasną;

·  nakrycie głowy (także w okresie letnim);

·  bluzki z odpowiednio luźnymi rękawami (dzieci myją ręce z podciągniętymi rękawami, aby ich nie zamoczyć; gdy rękawy są za ciasne i nie dają się podciągnąć, dziecku trudno będzie ich nie zalać);

·  buty wyjściowe (bezpieczne, nie klapki, nie drewniaki i nie śliskie, łatwe do wkładania, najlepiej zapinane na rzepy);

·  w dni deszczowe - kalosze, kurtki przeciwdeszczowe z kapturem lub pelerynki;

·  kapcie najlepiej na gumowej podeszwie, zapinane na rzepy (z wyjątkiem ortopedycznych) - ułatwiają dziecku samodzielne zdejmowanie i wkładanie, czyli osiąganie samodzielności w zakresie jego możliwości;

·  szczególną uwagę należy zwrócić na sprawność suwaków, dzieci nie potrafią ich zreperować same. Trzylatek z czasem sam zaczyna zapinać i rozpinać suwak, ale ten musi być sprawny!

Rodzicu ! - ubierz dziecko wygodnie, na tzw. "cebulkę"- by w razie czego panie miały pole manewru i dostosowywały ubiór do okoliczności. Ubranka "awaryjnie" zostaw w opisanej reklamówce w wiadomym dla wychowawcy miejscu, buciki zmienne podpisz nawet wtedy, gdy maluch ma swoją szafeczkę w szatni.

Rodzicu !

Zostaw aktualny numer kontaktowy do siebie.!!!!

Postaraj sie pożegnać z dzieckiem czule, ale jak najkrócej - nawet jeśli płacze.

Zdaj się na opiekunów.
Zapewnij dziecko, że je kochasz, że przyjdziesz np. po obiedzie (początkowo dotrzymuj danego słowa, dziecko to precyzyjny zegarek), ustal sobie formę pożegnania i wyjdź w sali.

Nauczyciel zawsze przekaże Ci wiadomość o adaptacji Twojego dziecka.

Uwierz - każdy pierwszy raz jest trudny. Maluch na adaptację potrzebuje czasem nawet 2 miesiące.

Rodzicu ! - na zebraniu ogólnym we wrześniu dowiesz się o wyprawce, ubezpieczeniu i innych ważnych rzeczach. Zapraszamy!